Статистика сайту

12 трав. 2021 р.

Розвиваючі ігри для дітей 3-4 років на кухні

Ігри на кухні з дошкільниками

Автор: Козакова Світлана Євгенівна, вихователь першої кваліфікаційної категорії МКДОУ дитячий садок 2 "Посмішка", р. Красноуфімськ

 

Корисні поради батькам дітей молодшого дошкільного віку.

Діти приходять в ясла неговорящие, дрібна моторика нерозвинена, я сама зіткнулася з цією проблемою у цьому році. Батьки повинні вміти з користю зайняти дітей, але часто не знають як. Ігри у групі надані у вільне користування дітей, для дітей такі ігри дуже подобатися.

 

Кухня - одне з найбільш загадкових і привабливих місць для дитини в будинку. Не варто намагатися ізолювати дитину від кухні з-за побоювань, що це місце підвищеної небезпеки і там він може поранитися. Навпаки, треба намагатися якомога частіше залучати дитину до різним роботам на кухні. Це не тільки прищепить йому необхідні побутові навички, але і розвине уважність, акуратність, допоможе розвитку дрібної моторики.

 

Зрозуміло, не варто ні до чого примушувати дитину. Все повинно відбуватися за згодою і у формі гри

 

«Ігри з крупою»

Запропонуйте дитині перебрати рис, гречку або навіть пшоно - тим самим малюк надасть вам посильну допомогу, а заодно потренує свої пальчики.

 

Ще можна: сортувати, вгадувати з закритими очима, катати між великим і вказівним пальцями, придавлювати по черзі всіма пальцями обох рук до столу, намагаючись при цьому робити обертальні рухи. Все це надає прекрасний тонізуючий і оздоровлюючу дію і головне: розвиває дрібну моторику. А розвиток пальців тісно пов'язане з розвитком мови дитини.

 

 

«Їстівна коштовність»

Знайдіть міцний шнурок і запропонуйте дитині нанизувати на нього макарони. Вийдуть оригінальні намиста.

 

Розвивається дрібна моторика, освоюється корисний для формування мовлення «пінцетний» захоплення (великим і вказівним пальчиками). Вивчаються форми, дитина вчиться концентрувати свою увагу.

 

 

«Підбираємо кришки».

Поставте перед дитиною кілька баночок, ємностей (вони повинні відрізнятися розміром і формою) з закритими кришками. Запропонуйте відкрити всі баночки, а потім знову закрити, правильно підібравши кришки. Можна дати їх відразу відкритими - це вже варіант складніше.

 

 

Гра Підбираємо кришки 

«Макаронне королівство»

Насипте в миску макарони різного сорту (черепашки, спіральки, трубочки) і запропонуєте дитині їх розсортувати.

 

Порахуйте разом з дитиною, скільки макаронів кожного сорту було в мисці.

 

Крім того, макарони-трубочки можна нанизувати на шнурок, вийдуть намисто. Одночасно тренується дрібна моторика.

 

«Малюємо картини»

І фарби нам не знадобляться. Манкою або сіллю можна малювати на тарілці.

«Мамин помічник»

Дитині потрібно довіряти важлива і відповідальна справа допомоги по кухні. Попросити дістати і принести посуд, яка потрібна для приготування. Дізнається заодно, що таке каструля, а що сковорідка; що велике і маленьке; кругла і квадратна; скляне, залізне, пластмасове. Таким чином, дуже добре засвоюються назви предметів, розміри, матеріали, кольори і форми. Поки доводиться постійно пояснювати і направляти його дії, звичайно. Самій було б взяти простіше і швидше. Але з ним веселіше, цікавіше і корисніше для його розвитку. Покажіть, як можна насипати крупу за допомогою ложки або невеликого совочка. Для того щоб черпати ложкою малюкові доведеться активно обертати кистю руки, а також бути уважним і акуратним.

 

«Нанизування»

Дітям 3-4 років можна дати дуже цікаве заняття: нанизування намистинок, гудзиків тощо Малюки люблять зробити гарне намисто для мами, браслет для бабусі. Такі заняття допоможуть розвинути окомір і посидючість, а також дрібну моторику.

 

 

«Мамин помічник»

Дитині потрібно довіряти важлива і відповідальна справа допомоги по кухні. Попросити дістати і принести посуд, яка потрібна для приготування. Дізнається заодно, що таке каструля, а що сковорідка; що велике і маленьке; кругла і квадратна; скляне, залізне, пластмасове. Таким чином, дуже добре засвоюються назви предметів, розміри, матеріали, кольори і форми. Поки доводиться постійно пояснювати і направляти його дії, звичайно. Самій було б взяти простіше і швидше. Але з ним веселіше, цікавіше і корисніше для його розвитку.

Це тільки кілька можливих занять на кухні. Насправді їх набагато більше! Наприклад, сметані крихт зі столу, ліплення печива або пиріжків і т.д.

 

У висновку дамо кілька порад батькам:

- ніколи не відмовляйтеся від допомоги, якщо дитина її вам пропонує. Так, ви все зробите швидше самі, ніж з дитиною. Але це тільки поки. Скоро малюк виросте і нехай краще він змалку звикне до того, що батькам треба допомагати, а не до того, що батьки все зроблять без нього.

- якщо для вас, наприклад, вимити блюдце легко, то для дитини 2-5 років це не так просто. Прийміть, що він буде все робити повільно. Це щоб не розсердити вас, а просто по-іншому у малюка не вийде. Тому якщо у вас немає часу, то краще не кликати дитину на кухню.

- якщо дитина наполягає і просить дозволити йому допомогти вам, коли ви поспішаєте, спробуйте спокійно переключити його увагу на щось інше - наприклад, скажіть, що в даний момент більшої допомогою буде, якщо він забереться в своїй кімнаті.

18 РОЗВИВАЮЧИХ ІГОР НА КУХНІ

На кухні можна не тільки готувати і приймати їжу, але і знайти багато способів для розвитку і розваги Вашого малюка.

Не дивно, що кухня так вабить до себе дитину: стільки всього нового, незрозумілого і цікавого! Різні запахи, продукти, предмети, якими найчастіше грати якраз і не можна. Давайте використаємо інтерес дитини в педагогічних цілях.

В які ігри можна грати на кухні?

Що і чим пахне?

Звертайте увагу малюка на те, як пахне той чи інший продукт в сирому вигляді і після приготування, який аромат у яблука і апельсина, чим пахне молоко або свіжий хліб. Також із запахів, який кружляє в кухні, можна відгадувати, що саме зараз готується на плиті.

 

Відгадай на смак

Запропонуйте малюкові, закривши очі, спробувати різні продукти. Крім назв продуктів нехай потренується в описі смаків - кисле, солодке, гостре, солоне гіркувате.

 

Все червоне

Шукайте на кухні продукти і предмети певного кольору. За цією ж ознакою можна шукати все кругле або квадратне, велике або маленьке, їстівне чи ні (знаєте як багато на кухні того, що їсти не можна ?!).

 

Вода і лід

Проведіть експеримент: налийте воду в ємність і поставте в морозилку. Дитина буде приємно здивована, коли побачить, що вона замерзла. Точно так же необхідно розморозити лід назад.

 

Перед заморожуванням можна крапнути у воду фарбу або харчовий барвник, і тоді ви отримаєте лід різного кольору.

 

Що так гримить?

У стаканчики від йогурту або непрозорі маленькі баночки насипте різну крупу: горох, рис, пшоно, цукор, сіль і т.п. Крім різних звуків, які самі по собі подобаються дітям, можна відгадувати, що конкретно зараз шумить.

 

Звідки це до нас прийшло?

Ігри корисні для розширення кругозору і розвитку мови: розкажіть дітям історію походження тих чи інших продуктів. Звідки на стіл потрапляє молоко, яйця, як роблять хліб і вирощують гречку. Хто збирає лавровий лист, що таке куркума і де росте кава?

 

Солоне тісто

Один з найулюбленіших дитячих матеріалів для ліплення. Приготуйте на кухні невелику кількість тіста, щоб малюк завжди міг зайнятися цікавою справою, поки Ви зайняті своїм.

 

З чого складається?

Що у вас сьогодні на обід: гороховий суп, їжачки і овочевий салат? Нехай малюк розповість, з яких саме інгредієнтів зроблено ту чи іншу страву.

 

Своє, рідне.

Не зовсім гра, швидше за ігровий прийом, що допомагає розвивати відповідальність і почуття значимості у дитини. Заведіть на кухні тільки її, особисті рушник, прихватку, фартух і ковпак (або косинку). Якщо дитина достатньо доросла визначте їй ділянку на кухні, за порядком на якій вона повинна стежити. Наприклад, протирати ручку холодильника або прибирати крихти зі столу, поливати квіти або стежити за тим, коли закінчується цукор і сіль. 10. Герой дня!

 

Виберіть сьогоднішнього «героя дня», наприклад картоплю і назвіть всі способи, якими її можна готувати (варити, смажити, тушкувати, а ось сирою їсти не можна).

 

Порахуємо!

Попросіть дитину дістати вам 2 яблука і 1 моркву, 4 головки цибулі і 3 помідори. Можна дати малюкові завдання відрахувати з банки або якоїсь ємності, певну кількість макаронів. Така гра допоможе дитині освоїти рахунок. 12. Де яблуко?

 

Використовувати можна будь-який предмет. Покладіть його на кухні на чільне місце, а дитина нехай скаже - предмет НА столі або ПІД ним, НА холодильнику або ВСЕРЕДИНІ, що ЛІВОРУЧ від яблука, а що ПРАВОРУЧ.

 

Так само, малюк може класти предмет у вказане вами місце - НА пральну машинку, ПІД стілець, ПОРУЧ з підвіконням.

 

Ця гра допомагає вивчити прийменники і вчить орієнтуватися в просторі.

 

Назви ласкаво!

Продовжуємо розвивати мову: кожен предмет на кухні потрібно назвати ласкаво: хліб - хлібець, сир-сирок, сирочок, огірок-огірочок і т.п.

 

Для чого цей предмет?

По черзі називайте дитині різні предмети на кухні, а вона нехай розповідає, для чого вони потрібні. Наприклад, сковорода - смажити, тушкувати; друшляк - зливати макарони, мити овочі, фрукти; заварний чайник - заварювати чай і. т.п.

 

Гра у Попелюшку

Запропонуйте дитині розкласти по окремих ємностях, зсипані в одну чашку макарони різних форм, квасолю, горох. Гра розвиває дрібну моторику, увагу, посидючість і спостережливість. Тільки не зсипте занадто багато матеріалу і не захоплюйтеся дрібної крупою, такий як рис, гречка, пшоно.

 

Приходьте до нас на чай

Привчаємо дитину зустрічати гостей, формуємо вміння правильно поводитися за столом і прищеплюємо хороші манери - накрийте на стіл і «почастуйте» її іграшки, плюшевих ведмежат і ляльок.

 

Солодке справа!

Якщо до приготування складних страв не завжди можна пустити дитину, то допомогти приготувати печиво - запросто. Вже з вирізанням фігурок з тіста за допомогою спеціальних формочок впорається практично будь-який малюк. А ще ж можна розгортати тісто, стежити за часом поки печиво печеться, і знімати пробу з готових солодощів.

 

Прибирання!

Якщо є така можливість, влаштуйте на кухні легкий безлад - переплутайте ложки з каструлями, пластиковими контейнерами, коробками для яєць, а дитина нехай сама або з невеликою Вашою допомогою розкладе все по своїх місцях, а заодно і підбере до кожної каструлі свою кришку.