Статистика сайту

26 трав. 2017 р.

Невідомість лякає. Недолік життєвого досвіду укупі з хорошою уявою змушує дітей боятися самих несподіваних речей. І хоча такі страхи запобігають ризиковані вчинки, вони можуть сильно зіпсувати життя малюкові. Батьки, які знають, як побороти страх у дитини, можуть надати своєму чаду неоціненну послугу.

Кожному віку - свої страхи

Немовля може злякатися чого завгодно - тіні на стіні, чужої людини, навіть нового блюда в тарілці. Але самим «полохливим» віком вважається період з трьох до шести років. У цей час діти часто бояться темряви, незнайомих місць, розлуки з близькими (наприклад, загубитися в натовпі), галасливих приладів, висоти, води, вогню, лікарів (особливо якщо вже був неприємний досвід), різноманітних монстрів, машин.

Деякі з цих страхів по-своєму корисні. Наприклад, дитина, яка боїться висоти, навряд чи вилізе на дах і впаде звідти. А малюк, який боїться машин, напевно не вибіжить на дорогу. Але все-таки краще, якщо дитина буде керуватися не страхом, а розумною обережністю. До цього і треба прагнути батькам, а не просто залякувати своїх малюків небезпеками, сподіваючись таким чином захистити їх від нерозумних вчинків.

Що не треба робити?

Що роблять батьки, дізнавшись, що їхня дитина чогось боїться? Спочатку пояснюють, що боятися нічого. Потім ще раз пояснюють. Потім починаються глузування, а то й погрози. Наприклад, багато батьків лякають своїх синів, що віддадуть їх монстрам або будуть ганьбити перед друзями.

Всі ці методи зовсім марні, а глузування і загрози тільки погіршують ситуацію, переконуючи дитини, що батьки не на його боці, і довіряти їм не слід. Хорошим відносинам в сім'ї така установка, звичайно ж, не сприяє.

 Що не слід робити у відповідь на розповідь дитини про його страхи?

  • Не треба висміювати малюка;
  • Не треба приводити в приклад свою мужність - «Я ж не боюся, що під ліжком змія». Це тільки переконає чадо в його власній безпорадності і слабкості;
  • Не треба соромити дитини - «Ти ж великий, ти ж хлопчик, треба бути хоробрим!»;
  • Не треба розповідати про страхи дитини стороннім, особливо не треба жартувати на цю тему;
  • Ніколи не можна погрожувати дитині - «Ось віддам тебе Бабі Язі, яка живе в комірчині!» Це тільки посилить страх.

Методи боротьби

Сама постановка питання «як побороти страх у дитини?» Невірна. Боротьба зі страхами - особиста справа кожної людини, ззовні побороти страх неможливо. Тому правильніше буде задуматися, як допомогти дитині перемогти страхи. На щастя, це можливо, особливо якщо батьки постараються надати своєму малюкові допомогу.

Страхи в дитячому віці неминучі, але їх кількість можна зменшити, якщо ретельно вибирати для дитини книги, фільми та ігри. Вразливим дітям краще не дивитися «ужастики», і від сцен насильства в дорослому кіно їх краще поберегти.

Насамперед, необхідно подарувати дитині впевненість у  собі ? Якщо дитина знає, що її люблять, і що батьки готові завжди її захистити, то вона відчуває себе набагато впевненіше, і страхів у такої дитини набагато менше, ніж у нещасного знедоленого малюка.

Варто подбати і про зниження власної тривожності. Діти дуже чутливі до настроїв дорослих: якщо мама постійно тривожиться за свого карапуза, то тривога обов'язково передасться дитині. Бажано завжди говорити з дитиною спокійним, впевненим тоном. Багато батьків, мріючи про довірчі, дружні відносини з дитиною, діляться з ним своїми страхами. Робити цього у жодному разі не можна: подібні визнання - занадто важкий тягар для малюка.

Позбутися страхів допоможе творчість. Нехай дитина намалює (зліпить з пластиліну) те, що його лякає. Намальовані страхи вже не мають влади над дитиною. Навпаки, він стає господарем своїм страхам (нехай і тільки намальованим на папері). Можна закликати на допомогу почуття гумору і придумати про намальованих монстрів смішні (а тому і зовсім не страшні) історії. Можна додати до малюнка несподівані деталі. Важко боятися рогатої монстра, якщо в лапі він тримає морозиво, а на рогах у нього зав'язані різнокольорові бантики.  Також можна придумати забавні ігри з страшними персонажами - головне, щоб ігри такі завжди закінчувалися добре.