Статистика сайту

22 лип. 2020 р.

За якими враженнями судите ви про людину, вперше зустрічаючись з нею? Зовнішній вигляд, вираз обличчя і, звичайно, голос! Звучний, багатий відтінками завжди приємний, хрипкий, невиразний чимось насторожує ;

Особливості голосу  є вродженими, але вони залежать і від умов, в яких формується організм, від загального стану здоров’я, нарешті, від того, правильно чи неправильно користуємося ми своїм голосовим апаратом.

Особливо важлива гігієна голосу в дитинстві, коли відбувається формування гортані. Саме в цей період можуть виникнути голосові розлади і навіть захворювання, від яких часом нелегко буває позбавити дитину, а згодом дорослу людину. І відбувається це не так рідко, як може здатися. Захворювання гортані, що супроводжуються тим чи іншим ступенем захриплості, займають за частотою друге місце серед захворювань вуха, горла і носа.

Діти з порушеною голосової функцією зазвичай відчувають труднощі в спілкуванні з оточуючими. Вони намагаються можливо більше мовчати або, навпаки, говорити голосніше, щоб бути почутими. Це веде до закріплення патологічних навичок і надалі закриває для багатьох з них шлях до мовних професій.

Найбільш поширені порушення голосу пов’язані з функціональними захворюваннями голосового апарату. Розвиваються вони, як правило, при тривалій  голосовій  напрузі на тлі загальної перевтоми і з зниженою опірністю організму. Такі розлади супроводжуються зниженням або підвищенням тонусу голосових складок. Це відповідна реакція голосових м’язів на навантаження.

Спочатку діти не відчувають неприємних відчуттів, хоча іноді скаржаться на першіння, поколювання і навіть біль у горлі. Батьки, як правило, залишають подібні скарги без уваги, вважаючи, що дитина злегка прохола.

Звичайно, може бути і так. Але треба знати характерну особливість функціональних розладів: захриплість при них непостійна, вона то з’являється, то зникає. Якщо періоди захриплості повторюються і частішають протягом декількох місяців, слід звернутися до лікаря. Адже внаслідок перевантаження голосового апарату в ньому можуть розвинутися вже й органічні зміни, а боротися з ними складніше.

У дітей одним з найбільш частих органічних змін є так звані вузлики крикунів. Це маленькі новоутворення, розташовані на краях голосових складок, в місці найбільш тісного їх контакту при відтворенні звуку. Вузлик може бути одиничним і перебувати на одній і голосових складок. Частіше утворюються два вузлика, і розташовуються вони по одному на кожній голосової складці навпроти один одного, а у деяких можна виявити і третій вузлик.Охриплість в цьому випадку стає постійною і посилюється після голосового навантаження, іноді переходячи  в афонію – повна відсутність голосу.

Як правило ці утворення з’являються у крикливих дітей, але іноді, можуть  бути  наслідком вроджених порушень голосової функції. Не рідко вони виникають після перенесених інфекцій, таких як грип, кір або ангіна, але все-таки, як правило, на тлі надмірного напруження голосу.

Охриплість може виникнути і як результат психічної травми, емоційних перевантажень, просто в хвилини хвилювання, нервового напруження, наприклад, під час відповіді на іспитах. Але тоді вона швидко проходить.

Лікування хворих з голосовими розладами комплексне. Основна увага приділяється фонопедії, тобто вихованню навичок правильного користування голосовим апаратом. І починають зазвичай з корекції дихання.

В залежності від віку дитини та перебігу захворювання їй підбирається комплекс дихальної гімнастики та лікувальної фізкультури. Діти, як правило, займаються охоче, оскільки заняття проводяться у формі гри. Поступово додаються й ускладнюються голосові вправи.

Поряд з фонопедією застосовують заспокійливі, загальнозміцнюючі і тонізуючі засоби-препарати, що впливають на тонус дихальної мускулатури, а також електрофорез різних лікарських препаратів на область гортані.

Якщо ж утворилися вузлики, перевага віддається зазвичай хірургічного втручання. Мікрохірургічні операції на гортані з використанням оптики і спеціального набору мікроінструментів дозволяють виробляти щадне видалення новоутворень під контролем мікроскопа без зовнішніх розрізів. Проте видалення вузликів ще не забезпечує повного відновлення голосової функції, так як її порушення пов’язане і з порушенням процесу голосоутворення, млявістю м’язів голосового апарату.

Лікування, як правило, тривале; розпочавшись у лікарні, воно продовжується вдома; позитивного ефекту вдається домогтися далеко не відразу. Тим більше що примусити дитину до необхідного режиму мовчання або дотриманню суворого голосового режиму буває часом вкрай важко. У цьому лікареві потрібна допомога сім’ї.

Профілактика розладів голосу починається з самого раннього дитинства. Треба намагатися, щоб дитина не плакала довго, не кричала  до хрипу. На жаль, в деяких сім’ях прийнято розмовляти завжди в підвищених тонах, і, переймаючи це, дитина теж постійно без потреби напружує голос. Цього треба уникати.

Слідкуйте за тим, що і як співають діти. Співати дитина зазвичай починає у віці 4-5 років, тобто приблизно тоді, коли ходить в дитячий садок. Спів дає радість, розвиває музичний слух, почуття ритму. І дуже добре, якщо діти співають. Але не можна забувати, що голосовий апарат в цьому віці сформований ще не зовсім.Потрібно підбирати пісні написані спеціально для дітей, з урахуванням вікових можливостей.

Приблизно в 13-14 років у підлітків настає так звана мутація голосу ламається   У дівчаток його зміни малопомітні, лише іноді голос стає нижче. Хлопчики говорять то басом, то зриваються на фальцет.У такий період, що триває приблизно півроку, особливо важливо дбайливе ставлення до голосовому апарату, так як саме в цей час, гортань стає особливо чутливою до інфекцій, перегрівання або охолодження, надмірного фізичного і особливо голосового навантаженнями. Дівчата, які займаються в хорових студіях, під час менструації повинні бути звільнені від вокальних занять, бо голос  у цей час стає нижче і швидко стомлюється.

 Голосовий апарат, як і всі наші органи, пов’язаний з функціями центральної нервової системи, з діяльністю ендокринних залоз. При ендокринних захворюваннях, нерідко властивих повним дітям, у підлітковому віці можуть виникнути розлади голосу, пов’язані із затримкою розвитку гортані. І ясно, що в таких випадках допоможе тільки лікування основного захворювання.

Дитячий організм пластичний, він володіє великими компенсаторними можливостями. Навіть у випадках запущеного розладу, якщо зайнятися лікуванням терпляче, вдається відновити втрачену силу голосу. І все ж профілактика надійніше.

Бережіть голос дитини-такий дзвінкий, такий чистий і такий крихкий!