Статистика сайту

21 жовт. 2021 р.

21 жовтня відбулися педчитання до 85 роковини Вінграновського М. С.

Педагоги мали змогу зануритися у життєопис нашого видатного земляка та його поезію.

Олена Іванівна  Годзіневська ознайомила присутніх з біографічною довідкою нашого співвітчизника та його творчістю.
Микола Степанович Вінграновський народився 7 листопада 1936 року в місті Первомайську на Миколаївщині. За німецької окупації вчився в румунській початковій школі в с. Кумарях. Закінчивши 1955 року Первомайську середню школу № 17 (тепер – імені М. Вінграновського), вступив до Київського інституту театрального мистецтва імені І. Карпенка-Карого, але через 2 тижні від початку занять його прослухав О. Довженко та забрав до себе у Всесоюзний державний інститут кінематографії (Москва). Працював на Київській кіностудії художніх фільмів ім. О. Довженка як кіносценарист, режисер, актор. Найвідоміша роль М. Вінграновського – Іван Орлюк у фільмі «Повість полум’яних літ» (1961, сценарій О. Довженка, постановка Ю. Солнцевої), який було відзначено преміями престижних міжнародних кінофестивалів у Каннах (Франція, 1962), Лондоні, Лос-Анджелесі. Потім були акторські роботи: «Сейм виходить з берегів» (1962) – роль Миколи Дончака, «Берег надії» (1967), де він зіграв також роль Вацлава Купки, «Дума про Британку» (1970) – роль Несвятипаски. Микола Вінграновський – режисер шести художніх і восьми документальних кінострічок.
1957 року дебютував як поет у журналі «Дніпро», наступні публікації з’явилися  у журналах «Жовтень» (нині «Дзвін») (1958), «Вітчизна» (1960) і «Прапор» (нині «Березіль») (1960), в «Літературній газеті» (1961).
Перша книга поезій «Атомні прелюди» вийшла 1962 року. Далі побачили світ збірки віршів «Сто поезій» (1967), «На срібнім березі» (1978), «Губами теплими і оком золотим» (1984). Микола Вінграновський активно працював і в прозі  «Літо на Десні» (1983), «Кінь на вечірній зорі» (1986).
Діти для Вінграновського – не просто тема. Він з великою радістю писав для дітей і про дітей: збірки «Андрійко-говорійко» (1970), «Мак» (1973), «Літній ранок» (1976), «Літній вечір» (1979), «Ластівка біля вікна» (1983), «У неквапи білі лапи» (1989), «З обійнятих тобою днів» (1993); повісті «Первінка» (1971), «Сіроманець» (1977), «В глибині дощів» (1979), «На добраніч» (1983), «Кінь на вечірній зорі» (1987), історичний роман «Северин Наливайко» (1996), історичні нариси «Чотирнадцять столиць України» (2002).


КІТ, ЗИМА І ВЕСНА
Іде кіт через лід Чорнолапо на обід.
Коли чує він: зима Його біла підзива:
Ти чого йдеш через лід І лишаєш чорний слід?
Бо я чорний,— каже кіт, Я лишаю чорний слід.
Коли ж біла ти сама,То білій тут дотемна.
І пішов кіт через лід Чорнолапо на обід.
Стала зимонька сумна: За котом ішла весна.

МОЛОДЕНЬКА ХМАРИНКА
Молоденька хмаринка
Шука в небі хатинку,—
Та у небі її не знайдеш.
Молоденька хмаринко,
Нема в небі хатинки,
Тож куди ти, хмаринко, підеш?

Зиму де зимувати,
Літо де літувати,
Та і як тоді жить, як на те?
Молоденька хмаринко,
Йди до нас у хатинку,
Під вікном у нас вишня цвіте.

Цвіте зранку кульбаба,
Цвіте жовта троянда,
І жовтеньким курчатка цвітуть.
Будеш їх поливати,
Будеш їх напувати,
А вони тобі спочин дадуть.

ЗАЙЦІ
Під рябими кущами вухатими,
Де стерня босі ноги коле,
Зайці котять передніми лапами
По городах капусту в поле.
ГУСИ
Прилетіли гуси, сіли у воротях,
Оті білі гуси в червоних чоботях,
В червоних чоботях, в хусточках рябеньких,
Заґелґали гуси, що я ще маленький.


За збірки творів для дітей «Літній ранок», «Літній вечір», «Ластівка біля вікна», «На добраніч» 1984 року поет удостоєний Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка, лауреат премії Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів (1993), літературної премії «Благовіст», премій ім. В. Вернадського (2002), нагороджений Почесною Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР.
Микола Вінграновський – Заслужений діяч мистецтв України (1997), перший президент Українського центру Міжнародного ПЕН-клубу.
Його твори перекладено російською, естонською, литовською, грузинською,  чеською, словацькою, польською, румунською, англійською, португальською та іншими мовами світу.
Член Національної Спілки письменників України (1962).
Помер 26 травня 2004 року.  Похований у Києві на Байковому кладовищі.

На сайті «Миколі Вінграновському — 80» є 9 розділів:
«Бібліотека письменника».
«Жива поезія».
«Методична скарбниця».
«Спогади про митця».
«Вінграновський і кінематограф».
«У творчості митців».
«Фотогалерея».
«Первомайськ вшановує славетного земляка».
«Корисні посилання».
Тут ви знайдете посилання на опубліковані поезію, оповідання, повісті й романи Миколи Вінграновського; твори у виконанні автора, пісні на слова Вінграновського і твори митця, які читають відомі українці та багато іншого.

«Фотогалерея» містить 63 світлини Миколи Вінграновського, а в розділі «Первомайськ вшановує славетного земляка» можна почути хорове читання поезій Вінграновського учнями шкіл Первомайська, переглянути поетичний марафон до 80-ліття з дня його народження, вечори пам’яті Миколи Вінграновського та здійснити заочну екскурсію музеєм Первомайської гімназії №10 імені Миколи Вінграновського.

 сайт буде оновлений до 85-ї річниці від дня народження Миколи Вінграновського. Тож заходьте, користуйтеся!

https://vingran.at.ua